CZYM SIĘ KIEROWAĆ KUPUJĄC WINO?
Niemal najczęściej zadawane nam pytanie, kiedy ludzie dowiadują się, że winem zajmujemy się zawodowo brzmi - od jakiej ceny można uznać, że wino będzie „dobre”?
Nie ma w tym przypadku, cena jest bowiem i będzie jednym z najważniejszych kryteriów, towarzyszących zakupom wina w Polsce. Czy można jednak uznać cenę za wyznacznik jakości? Wielokrotnie spotykaliśmy się z opiniami, że określone wino nie jest warte swojej ceny, tak samo jednak często słyszeć można było stwierdzenia - bardzo dobre, ale za drogie. Nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Co zrobić zatem aby kupić „dobre wino” z przeświadczeniem, że wydało się optymalną kwotę? Oto kilka podpowiedzi:
1) Starajcie się kupować wino w sklepach specjalistycznych, których oferta oparta jest głownie na mniejszych, często rodzinnych winnicach, gdzie sprzedawca z dużym prawdopodobieństwem opowie więcej o samym winie, ale też produkującej je winnicy. Unikajcie win z dużych przetwórni, gdzie ludzi schowanych za milionami butelek nigdy nie uda się Wam dojrzeć i poznać ich historii.
2) Pamiętajcie, ze wino to produkt naturalny, aby więc delektować się jego smakiem niezwykle ważny jest sposób jego przechowywania. Należy unikać wysokich temperatur i ekspozycji na światło. Często wina tracą swoje właściwości poprzez nieodpowiedni sposób przechowywania. To też częsty efekt opinii „nie warte swojej ceny”. W tej kwestii bardzo istotny pozostaje również transport. Ważne by również tutaj nie dopuścić do przegrzania, przykładowo u nas w okresie od czerwca - września wszystkie dostawy odbywają się w chłodniach.
3) Kupując wino, pamiętajcie że jego walory smakowe zostaną podkreślone przez odpowiednio dobrane do niego jedzenie. Często wystarczą same sery, jednak jedzenie jest niezbędnym elementem obiektywnej oceny, czy wino było „warte swojej ceny”.
Zróżnicowane preferencje, odmienne gusta i smaki, wszystko to powoduje, że opinie czy wino jest warte swojej ceny nadal będą odmienne. To też oddaje całe piękno tego trunku. Ważne jednak w tym wszystkim by kupować świadomie i nie mieć poczucia „bycia nabitym w butelkę”.
AOC Distribution